Forum Heaven
Ömer Aysan Barış Röportaj Loginpopup
Forum Heaven
Ömer Aysan Barış Röportaj Loginpopup
Forum Heaven
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum HeavenHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01, 1970
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ömer Aysan Barış Röportaj

YazarMesaj
CampeR
Yetkili
Yetkili
CampeR

Erkek

Ömer Aysan Barış Röportaj Empty
MesajKonu: Ömer Aysan Barış Röportaj   Ömer Aysan Barış Röportaj EmptySalı Tem. 14, 2009 6:47 pm

Bölüm 1 Ömer Aysan Barış Röportaj

Böyle taraftar görmedim

Bursaspor`un sağ kanadında arı gibi çalışan Ömer Aysan Barış, sergilediği futbolla kısa sürede taraftarın sevgilisi oldu. Oyunun hem savunma hem de hücum yönünde başarılı olan genç krampon yeşil-beyazlı taraftarlara büyük hayranlık duyuyor. Timsah`ın sezon başındaki performansını uzun vadeye yayması halinde açık ara şampiyon olacağını iddia eden Ömer Aysan Barış kaptan Serdar Topraktepe`ye de övgüler yağdırıyor.

Bu sezon Kocaelispor`dan yeşil beyazlı takıma transfer oldun ve kısa sürede girdiğin forma savaşını kazandın. Dilersen röportajımıza bu konuyu açarak başlayalım.

Takım içinde rekabet olması çok güzel bir şey. Bu bize başarı getirecektir. Öncelikle şunu belirtmek isterim: benimle aynı bölgede oynayan Serdar Kurtuluş`u kardeşim gibi severim. Çok kişilikli, yetenekli birisi. Aramızda yaşanan rekabetten karlı çıkan Bursaspor olacak. Burada kim forma giyecekse elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda. Şu anda hocamız formayı bana veriyor. Serdar`ın da ufak bir sakatlığı var zaten. Görev aldığım sürece vazifemi layığıyla yerine getirmeye çalışacağım. Takdir hocamızın, kazanan Bursaspor…

Böyle bir çıkış yapacağını bekliyor muydun?

Çok kaliteli bir kadroya sahibiz. Yedek kalan arkadaşlarımız bile her an 90 dakika oynayabilecek nitelikteler. Bursaspor`da kimin forma giyeceği önemli değil. Herkes hafta içindeki çalışmaları neticesinde Raşit Çetiner`den ilk 11 için şans bekliyor. Hocamız takdirini kimden yana kullanıyorsa o da çıkıyor ve takımın başarısı için ter döküyor. Ama oynamayan kesinlikle bir alınganlık yapmıyor. Çünkü biz artık bir ekibiz. Takım ruhunun yakalanmasının bize ilerleyen haftalarda büyük yarar sağlayacağına inanıyorum. Kendi performansımdan ziyade, takımın performansını konuşmayı yeğlerim. Takım iyi oynadığı zaman zaten siz de iyi olmak zorundasınız. Şu ana kadar geçen süre içinde kötü bir maç oynadığımızı da düşünmüyorum. Kötü pas atılır, kötü şut çekilebilir ama kötü koşulmaz. Biz de çok iyi koşan bir takımız. İyi mücadele ettiğimiz kanısındayım. Bireysel anlamdaki performansımla Bursaspor`a bir katkı sağlıyorsam ne mutlu bana.

Gollerden sonra bir sevinç yumağı oluşuyor. Bireysel sevinen yok. Herkes yedek kulübesine koşuyor ve mutluluğu bir arada yaşıyor. Bu neden kaynaklanıyor?

Bu sezon Bursaspor`un birliktelik yakaladığını düşünüyorum. Saha içi, dışı, üzüntüyü ve sevinci birlikte yaşıyoruz. Golden sonra tek başına sevinen de olabilir. Reklam panosuna vuran, korner bayrağını atan da çıkabilir. Bu çok normal. Ancak önemli olan birlikteliktir. Bursaspor bu sezon bunu başardı. Takım ruhunun sağlanmasında en önemli pay bu ekibi toplayan başkan ve teknik direktöründür. Bizler futbolcular olarak birbirimizle iyi anlaşıyoruz. Takım içinde problem çıkmıyor. Geldiğimden beri hiçbir yabancılık çekmedim. Herkes birbirine sevgi ve saygıda kusur etmiyor. Saygının olduğu yerde sevgi de olur zaten. Bu ikisi de başarıyı tetikliyor diye düşünüyorum.

Transferin nasıl gerçekleşti? Bursaspor`da oynamak aklından geçiyor muydu?

Geçtiğimiz sezon Kocaelispor`da çok sıkıntılı günler geçirdik. Bir futbolcunun yaşamasını istemediğim bir çok olaya tanık oldum. Ama biz mücadelemizi hiç bırakmadık. Süper Lig`e çıkmak için soruna kadar iddiamızı sürdük. Ama Bursaspor gibi biz de çıkamadık. Orada da takım kaptanımız Serdar Topraktepe`ydi. Bence Kocaelispor`un geriye gidişinde Serdar Topraktepe`nin takımdan ayrılması büyük rol oynadı. Takımı ayakta tutanların başında Serdar ağabey geliyordu. O gidince birçok şey değişti. Herkes onu seviyordu. Onun olduğu yerde insan kendini frenleyebiliyordu. Bursaspor`da da takım kaptanım olmasından büyük sevinç duyuyorum. Takım içinde herkes onu çok seviyor. Transferime gelince; sözleşmem bitiyordu. Süper Lig`den birçok takımın yöneticisi tatildeyken beni arıyorlardı. Kongre öncesinde Başkanımız Sayın Levent Kızıl da aradı. Yönetime seçilmesi durumunda beni kadroda görmek istediğini söyledi. Bu sırada diğer kulüp yöneticileri tekliflerini sürdürdüler. Ama onlara benim yanıtım şu oldu: ‘Sizlerde de forma giymek isterim ama Levent Kızıl`a vermiş olduğum bir söz var. Bu nedenle Bursaspor`daki kongreyi beklemek zorundayım`. Sonuçta Bursaspor genel kurulundan başkan olarak ayrılan Levent Kızıl teklifini yineledi. Aynı gün içerisinde zaten Raşit Çetiner`le de anlaşma sağlamışlardı. Raşit Çetiner`in teknik direktör olması, Levent Kızıl`ın başkanlığa seçilmesi ve Bursaspor ismi bir araya gelince teklifi kabul ettim. Levent Kızıl`ın ofisinden içeriye girildiği zaman dönüş olmuyor. Müthiş bir güven aşılıyor karşısındakine. Burada Serdar Topraktepe`nin beni yönetim ve teknik kadroya tavsiye etmesini de unutmadan söylemek isterim. İşte bu gelişmeler neticesinde Bursaspor`la sözleşme imzaladım.

Bursaspor`un rakibi olan takımlardaki futbolcular yeşil beyazlı taraftarların coşkusundan söz ederler. Kocaelispor`da oynarken ****** Stadı`ndaki atmosfer üzerinde bir baskı oluşturuyor muydu?

Bursaspor`a karşı hangi takım oynuyorsa her futbolcu bunu düşünmüştür. Ancak işin içine girince daha da farklı oluyor. Bursasporlu bir futbolcu olarak ****** Stadı`na ayak basmak muhteşem bir duygu. Galatasaray maçında sahaya çıktığımda şaşırdım kaldım. Daha önce de dolu tribünler önünde birçok maça çıkmıştım ama böylesine etkileyici bir taraftar görmemiştim. Ama Bursaspor taraftarının takımına duyduğu sevgiyi Ankara`da Telekomspor`la oynadığımız maçın sonrasında daha da iyi anladım. Bursa`ya dönerken yolda yaşanan olumsuzluklar karşısında bizleri kendilerini siper ederek korumaları beni gerçekten çok etkilemişti. İşte o gün Bursaspor taraftarının büyüklüğünü ve takımı için taşıdığı önemi çok iyi anladım.

Maçlardan önce ****** Stadı`nın çimlerine ayak bastığında neler hissediyorsun?

Bu duyguyu tarif etmem imkansız. Maçlardan bir saat önce stada geliyoruz. İşte o dakikadan itibaren insanın kanını kaynatan olaylar başlıyor. Seyircinin hep bir ağızdan bağırması, ısınmaya çıktığımızda bizleri teker teker tribüne çağırmaları gerçekten insana büyük bir güven veriyor. Gerçek etkileşim ise maça çıktığımız anda başlıyor. Soyunma odasında zaten biz uğultuyu duymaya başlıyoruz. Bu coşku doksan dakika boyunca böyle sürüp gidiyor. Artık bir aile gibi hareket ediyoruz. Maçın başından sonuna kadar tek vücut gibiyiz. Sevinci de hüznü de taraftarımızla birlikte yaşıyoruz. Bize düşen görev onların bu sevgisine karşılık verebilmek.

+rep lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
https://www.facebook.com/group.php?gid=243923845150&ref=nf
CampeR
Yetkili
Yetkili
CampeR

Erkek

MesajKonu: Geri: Ömer Aysan Barış Röportaj   Ömer Aysan Barış Röportaj EmptySalı Tem. 14, 2009 6:49 pm

Bölüm 2

Futbolcu olma serüveninin nasıl gelişti?

Gölcükspor altyapısında oynuyordum. 9 yaşımda futbola başladım. Her kademede forma giydim. 17 Ağustos depremine kadar Gölcükspor`da oynadım. O sezon kadroya alınmadım ve Kocaelispor PAF takımının seçmelerine gittim. Başarılı olunca maçlara çıkmaya başladım. 2000 yılının Kasım ayında Rasim Kara`nın teknik direktör olduğu sezon profesyonel oldum ve A takım kadrosuna alındım. Sonrasında devamı geldi zaten. Kocaelispor`da oynarken Beşiktaş`ı Bursa`da yenerek kazandığımız Türkiye Kupası Şampiyonluğu sevincini yaşadım.

Deprem seni nasıl etkiledi?

Ben Gölcüklüyüm. Depremin çıkış yeri evimin yaklaşık 100 metre önüydü. Bu acıyı en fazla yaşayan insanlardan biriyim. Bizim ev yıkılmadı ama yana yattı. Depremle ilgili unutamadığım en büyük olay o dakikada çıkan toz bulutuydu. Tarifi imkansız bir ortam vardı. Bir metreden sonrası görünmüyordu. Yaklaşık bir yıl çadırda yaşadık. Çok yakınımı kaybettim. Bir yıl boyunca antrenmanlara çadırdan gidip geldim. Sonrasında Allah yüzümüze güldü ve bu noktalara geldik. Ama nerelerden ne şartlarda çıktığımı çok iyi biliyorum.

Bursaspor taraftarı seni fazla tanımıyor. Ömer Aysan nasıl bir kişiliğe sahip. Boş zamanlarında neler yapar, nelerden hoşlanır?

Sakin bir yapım vardır. evde oturmak en büyük hobim diyebilirim. Arkadaşlarımla evde vakit geçirmekten hoşlanırım. Gece hayatını sevmem. Ama bazen dışarıya çıktığımız da oluyor tabii ki. Alışveriş yapmasını severim. Ama futboldan fazla zamanımız kalmadığı için genelde evde oturuyorum.

Maç esnasında yaklaşık 90 metrelik bir alandan sorumlusun. Bu sistemde oynamak seni yoruyor mu?

Aslında kolay olmuyor. Ama benim mevkiim bu. Görevim olduğu için elimden gelenin en iyisini yapmak zorundayım. Uzun zamandır bu bölgede oynuyorum ve artık alıştım diyebilirim. Burada önemli olan ayarlamayı çok iyi yapmak. 90 metrelik bir alan olduğu için temponuzu, nefesinizi iyi ayarlamalısınız. Hocamızın verdiği direktiflere uyarak, inisiyatifimi de kullanarak enerjimi ayarlamaya çalışıyorum. Ama kesinlikle kolay bir mevki değil. Futbolda artık hiçbir bölgede kolaylık söz konusu olmuyor.

Oyunun hücum yönünde mi yoksa savunmada mı kendini daha başarılı buluyorsun?

Kocaelispor`da A Takıma çıkarken hücuma yönelik oyunum sayesinde dikkat çekmiştim. Bir ara Hikmet Karaman bana sol bekte görev vermişti. Fakat sağ taraf esas yerim olduğu için yeniden oraya geçtim. Açıkçası gerek savunma, gerekse hücum olsun zorluk çektiğimi düşünmüyorum.

Kimi zaman duran topları da sen kullanıyorsun. Bu konuda kendini geliştirdin mi?

Önemli özelliklerimden biri olduğunu düşünüyorum. Topa iyi vurduğum kanısındayım. Kocaelispor`da da duran toplara ben vuruyordum. Geçtiğimiz yıl attığım üç golün ikisi uzaktandı. Hatta kalecimiz Yavuz ağabeye Sivasspor`da oynarken uzaktan bir gol atmıştım. Minik takımda oynadığım dönemde bile uzaktan şut çekmeyi gerçekten çok severdim. Bu konuda kendimi iyi geliştirdiğimi toplara iyi vurduğumu düşünüyorum.

Kocaelispor`da da takım arkadaşın olan Serdar Topraktepe ve Mehmet Önür`le yeniden birlikte oynamak Bursaspor`a adapteasyon sürecini nasıl etkiledi?

İlk kez transfer yaptığım için biraz zorlandığımı söyleyebilirim ama Mehmet Önür ve Serdar Toprektepe`nin burada oluşu işimi kolaylaştırdı. Mehmet Önür zaten oda arkadaşım. Ayrıca Egemen ve Mehmet Al`la da Ümit Milli Takım`da birlikte oynuyorduk. Raşit Çetiner de orada teknik direktörümüzdü. Yani bilmediğim, yabancısı olduğum bir takıma geldiğimi söyleyemem.

Raşit Çetiner döneminde Ümit Milli Takım`daydın. Bir gün A Milli Takım`ın da kapısını aralayacağını düşünüyor musun?

Aslında ben Ümit Milli Takım formasını fazla giymedim. Ama inşallah bir gün A Milli Takım`ın formasını düzenli olarak giyerim. Zaten her futbolcunun o formayı giymek hayalidir. Bizim görevimiz iyi çalışıp daha iyi yerlere gelmekse geleceğimiz en iyi yer de kuşkusuz A Milli Takım`dır. Bu anlamda Raşit Çetiner`le birlikte çalışmanın bizlere büyük artısı olduğu kanısındayım. Bizim yetişmemiz, iyi futbolcu olmamız için Çetiner ismi büyük bir şans. Onun sayesinde takım olarak çok iyi yerlere geleceğimize inanıyorum.

Bursaspor`un geride kalan maçlarını değerlendirecek olursan nasıl bir not verirsin?

İlk onbir maçı ele alırsak 29 puan toplamışız ve yenilgimiz yok. Sadece iki beraberlik var. Eğer aynı performansı sergilersek sezon sonunda mutlaka hedefimize ulaşırız. Bu da muhteşem bir performans olur bizim için. O zaman iki kupa verir bize herhalde Futbol Federasyonu. İşimizi çok ciddiye alıyoruz. Ligin başından itibaren çok iyi çalışıyoruz. Beklentilerin farkındayız. Performansımızı hep üst seviyede tutmak zorundayız. Kendimize koyduğumuz hedef doğrultusunda çalışma azmimizi kaybedeceğimizi düşünmüyorum. Genç bir kadroya sahibiz ama hepimiz tecrübeliyiz. Eğer bu şekilde devam edersek ki edeceğiz, şampiyon bizden başkası olamaz.

+rep lol! lol! lol! lol! lol!
CampeR
Yetkili
Yetkili
CampeR

Erkek

MesajKonu: Geri: Ömer Aysan Barış Röportaj   Ömer Aysan Barış Röportaj EmptySalı Tem. 14, 2009 6:50 pm

Bölüm 3

Süper Lig vizesi almak için kaç puan yeterli olur sence?

65 puan baraj olur diye düşünüyorum.

Lig A`daki tüm takımlar Bursaspor`a karşı ekstra bir güçle mücadele ediyor. Bu sizi nasıl etkiliyor?

İşte burada bizim tecrübemiz ön plana çıkıyor. Rakiplerimiz, nasıl Süper Lig`deki takımlar şampiyonluk adaylarına ekstra motiveyle çıkıyorlarsa Lig A`da da bize aynı tutumu sergiliyorlar. Çünkü burada şampiyonluk kelimesiyle Bursaspor özdeşleşti. Bu nedenle rakiplerimiz bizi yenmek için çok çaba sarf ediyorlar. Ama henüz bunu başaran olmadı. Rakiplerimiz bizden gol yememek için sürekli kapanıyorlar. Bu nedenle skora gitmekte zorlanıyoruz. Biz de tecrübemizi konuşturarak pozisyon yaratmaya, gol atmaya çalışıyoruz. Zorlanıyoruz ama sonuca da gidiyoruz.

İlk yarının ikinci bölümünde daha zorlu rakiplerle oynayacaksınız. Daha güçlü takımlarla oynamak sizi nasıl etkileyecek?

Ligin son bölümüne doğru rakiplerimizle oynayacağız. Bundan sonra daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Kesinlikle onlardan puan almamız lazım. Raşit Hocamızın dediği şu cümle çok önemli: Eğer ikinci yarıda rahat hareket etmek istiyorsak ilk yarıda kendimize kredi yaratmamız gerekiyor. İşte biz de bunu başarmak istiyoruz. Büyük maçlar büyük takımların işidir. Burada takımımızın yeteneği, tecrübesi ve ismi konuşacak ve o maçlarda da gülen taraf biz olacağız.

Bugüne kadar oynadığınız takımlar içinde en etkileyici olan hangisiydi. Gözüne çarpan bir oyuncu var mıydı?

Rakiplerde beğendiğim bir oyuncu yok ama Bursaspor`da beğendiğim çok oyuncu var. Serdar Topraktepe ve Orhan Alemdar`ı çok beğeniyorum. Oynadığımız takımlar içindeyse Uşakspor beni gerçekten etkiledi. Bize karşı iyi mücadele ettiler. Elazığspor da iyiydi.

Altı maçın ardından gelen iki beraberlik sonrasında soyunma odasında neler yaşandı.

Aslında burada büyütülecek bir durum yoktu. Sadece iki beraberliğin arka arkaya gelmesi dikkat çekti. Futbolda her sonuç var. Ama sonuç olarak bakılırsa biz yenilgisiz lideriz. Rakiplerimizin önündeyiz. Soyunma odasında sadece galip gelememenin verdiği bir üzüntü vardı o kadar.

Birer cümleyle söyleyecek olursan, gol, futbol, taraftar ve medya senin için ne ifade ediyor?

Gol, puan demek. Futbol, artık hayat tarzımız. Taraftar, en büyük destekçimiz. Medya, en büyük destekçilerimizden biri.

Peki medyayı takip ediyor musun?

Hayır takip etmiyorum. Gazete ve televizyonun hayatımda pek yeri yok?

Neden?

Bu konuyu hiç düşünmedim. Pek gazete okumam. Bu sadece Bursa için geçerli değil. İzmit`te yaşadığım dönemde de gazete alıp okumazdım. Gazeteci arkadaşlarıma kesinlikle saygım var ama yapım böyle.

+rep lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Ömer Aysan Barış Röportaj
1 sayfadaki 1 sayfası